Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Klimatyzacja – dlaczego warto ją mieć i jak działa?

Klimatyzacja – dlaczego warto ją mieć i jak działa?

Chcesz wiedzieć, jak działa klimatyzacja? Czy oprócz chłodzenia również grzeje? Jak działa na powietrze w domu/ mieszkaniu? I czy wpływa na zdrowie? Koniecznie zajrzyj do tego artykułu!

author box img

Adam Gałązka

Zaktualizowano: 14 kwietnia 2021 14.04.2021 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

  • Dlaczego warto mieć klimatyzację?
  • Klimatyzator – proces chłodzenia
  • Więcej poradników o klimatyzacji

Ponad 22131 Firm od Klimatyzacji blisko Ciebie

Dlaczego warto mieć klimatyzację?

Zamontowanie systemu klimatyzacji pozwala na utrzymanie zadanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, a co za tym idzie, zapewnia odpowiednie warunki do pracy, wypoczynku lub snu, gdy temperatury na zewnątrz często są zbyt wysokie i nie dają nam poczucia komfortu.

Obecnie większość klimatyzatorów posiada również funkcję grzania, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury zarówno latem, jak i zimą. Jeśli zachodzi taka potrzeba, klimatyzator pozwala również na szybkie dogrzewanie pomieszczeń wkrótkich przedziałach czasowych, co w niektórych przypadkach jest bardzo dużym atutem.

Dzięki klimatyzacji możemy stworzyć dla użytkownika idealne miejsca do funkcjonowania z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nowoczesne systemy klimatyzacji gwarantują zdrowe, czyste i świeże powietrze bez nadmiaru wilgoci. Zapewnienie odpowiednich warunków w każdej sferze życia pozwala zwiększyć wydajność organizmu oraz aktywność, a co za tym idzie, powoduje większą efektywność i poprawia samopoczucie nawet przy najbardziej niesprzyjających warunkach na zewnątrz.

Klimatyzator – proces chłodzenia

W dużym uproszczeniu proces chłodzenia wygląda w ten sposób, że czynnik chłodzący (substancja szybko wrząca) pod postacią cieczy dostaje się do parownika, gdzie następuje jego gwałtowne parowanie, które powoduje schładzanie parownika. Wentylator wymusza obieg powietrza, a schłodzone powietrze obniża temperaturę pomieszczenia.

Czynnik chłodzący w postaci gazu jest zasysany i odprowadzany do sprężarki, a następnie do skraplacza, gdzie następuje jego skroplenie (temu procesowi towarzyszy wzrost temperatury, która jest obniżana dzięki wentylatorowi jednostki zewnętrznej). Skroplony czynnik chłodzący jest przekazywany do jednostki wewnętrznej, gdzie następuje jego rozprężenie.

W związku z takim działaniem systemu klimatyzacji klimatyzator musi składać się z dwóch urządzeń, a mianowicie z jednostki wewnętrznej (z parownikiem) oraz jednostki zewnętrznej (ze skraplaczem). Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna są połączone dwiema rurami – jedna doprowadza skroplony czynnik z jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej, a druga odprowadza rozprężony gaz z jednostki wewnętrznej do jednostki zewnętrznej.

Aby było możliwe sterowanie klimatyzatorem, obie jednostki muszą mieć zasilanie i być połączone ze sobą. Dzieje się tak za pomocą przewodu elektrycznego. Obniżenie temperatury w parowniku jednostki wewnętrznej powoduje skroplenie pary wodnej znajdującej się w powietrzu, która musi zostać odprowadzona na zewnątrz pomieszczenia.

Remonty mieszkań - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 142 285 Specjalistów od Remontów Mieszkań najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 14 kwietnia 2021 Zaktualizowano: 14 kwietnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco